2026-04-25
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G215HVN01.3 |
| Panel Size | 21.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD, 102PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 476.64(W)×268.11(H) mm |
| Bezel Opening | 479.84(W)×271.31(H) mm |
| Outline Size | 495.6(W)×292.2(H) ×23.5(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 20/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 72% NTSC |
| Lamp Type | 18S4P×2CN WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Designed For | Industrial |
| Panel Weight | 1.85±0.19Kgs |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |