2026-05-11
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G215HVN01.101 |
| Panel Size | 21.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD, 92PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 476.64(W)×268.11(H) mm |
| Bezel Opening | 479.84(W)×271.31(H) mm |
| Outline Size | 495.6(W)×292.2(H) ×12.18(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 20/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 72% NTSC |
| Lamp Type | 14S5P WLED , 30K hours , With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.95Kgs (Max.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |