company cases about G215HVN01.100 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Contact Now
G215HVN01.100 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model G215HVN01.100
Panel Size 21.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format 1920(RGB)×1080 [FHD] 102PPI
Configuration RGB Vertical Stripe
Active Area 476.64(H)×268.11(V) mm
Outline Dim. 495.6(H)×292.2(V) ×11.2(D) mm
Bezel Area 479.84(H)×271.31(V) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 5000:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 10/6 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode AMVA3, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.7M 72% NTSC
Light Source WLED [10S7P] , 30K hours , With LED Driver
Weight TBD
Designed For Industrial
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Interface Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Power Supply 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C