2026-05-11
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G215HVN01.001 |
| Panel Size | 21.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 102PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 476.64 × 268.11mm (H×V) |
| Bezel Opening | 479.84× 271.31 mm (H×V) |
| Outline Size | 495.6 × 292.2 × 13.2 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA3, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 20/5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 98% sRGB |
| Lamp Type | WLED [13S5P] , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 160g (Typ.) |
| Signal Interface | 30 pins LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 60 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |