2026-05-12
| Brand | AUO |
| Model P/N | G215HAN01.6 |
| Diagonal Size | 21.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 102PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 476.064(W)×267.786(H) mm |
| Bezel Opening | 479.8(W)×271.3(H) mm |
| Outline (mm) | 497.6×292.2 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1800 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 12/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | WLED , 50K hours , No Driver |
| Used for | Industrial / Medical Imaging |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 30 pins |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |