2026-05-18
| Brand | AUO |
| Model P/N | G190ETN01.3 |
| Diagonal Size | 19.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 376.32(W)×301.056(H) mm |
| Bezel Opening | 380.3(W)×305.1(H) mm |
| Outline Dim. | 396(H)×324(V)×11.7(D) mm |
| Treatment | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | - |
| Response Time | 22/3 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 72%NTSC |
| Light Source | WLED [12S4P], 30K hours, W/O Driver |
| Weight | - |
| Designed For | Gaming |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C |