2026-04-25
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G190ETN01.2 |
| screen size | 19.0 incH |
| Screen type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024 [SXGA] 86PPI |
| Pixel configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 376.32 × 301.056 mm (H×V) |
| physical dimension | 396 × 324 × 15.68 mm (H×V×D) |
| Visual size | 379.72 × 304.46 mm (H×V) |
| surface treatment | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 350 (Typ.) |
| Contrast | 1000: 1 (Typ.) [Transmission] |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 3/7 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Number of color | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight type | 4 strings WLED, 50K hours, with LED driver |
| Panel weight | 1.80Kgs (Typ.) |
| Apply to | industry |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| signal system | LVDS (2 ch, 8-bit), connector, 30 pins |
| Supply voltage | 5.0V (Typ.) |
| Maximum rating | Storage temperature: -30 ~ 85 °C Working temperature: -30 ~ 85 °C |