2026-05-14
| Brand | AUO |
| Model P/N | G190ETN01.001 |
| Diagonal Size | 19.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 376.32(W)×301.056(H) mm |
| Bezel Opening | 380.0(W)×305.08(H) mm |
| Outline(mm) | 396 × 324× 11.7 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare |
| Luminance | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | - |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 92%DCI-P3 |
| Backlight | WLED, 30K hours, No Driver |
| Mass | 1.80Kgs (Typ.) |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |