2026-05-26
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G084SN03 V1 |
| Diagonal Size | 8.4 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Pixel Number | 800(RGB)*600 SVGA 119PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 170.4(H)*127.8(V) mm |
| Outline Dim. | 203(H)*142.5(V) mm |
| Bezel Opening | 173.8(H)*131.2(V) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) (transmission) |
| Response Time | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Support Color | 262K/16.2M, 45% NTSC |
| Light Source | CCFL [1 pcs], 30K hours, no driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Weight | 200±10g |
| Designed For | Industrial |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | 20 pins LVDS (1 ch, 6-bit), connector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | -30 ~ 85 °C; Storage temperature: -30 ~ 85 °C |