2026-04-25
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G190EG02 V104 |
| Panel Size | 19.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024SXGA 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 376.32(H)×301.056(V) mm |
| Bezel Opening | 380.32(H)×305.06(V) mm |
| Outline Size | 396(H)×324(V)×15.8(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 15/5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 70% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 1.74Kgs (Typ.) |
| Used for | Industrial Medical Imaging |
| Touchscreen | Without |
| Signal Interface | 30 pins LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 60 °C |