2026-05-27
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G190EG02 V0 |
| Panel Size | 19.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA, 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 376.32(H)×301.056(V) mm |
| Outline Dim. | 396(H)×324(V) ×21.85(D) mm |
| Bezel Area | 380.32(H)×305.06(V) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 15/5 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 70% NTSC |
| Light Source | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Weight | 2.00/2.10Kgs (Typ./Max.) |
| Designed For | Industrial Medical Imaging |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit) 30 pins Connector |
| Power Supply | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |