2026-05-26
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G190EG01 V0 |
| Panel Size | 19.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024SXGA 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 376.32(H)×301.056(V) mm |
| Bezel Opening | 380.32(H)×305.06(V) mm |
| Outline Size | 396(H)×324(V)×15.8(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 450 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td), 8 (Typ.)(G to G) |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | 4 pcs CCFL , 50K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Application | Industrial |
| Panel Weight | 2.40Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 60 °C |