company cases about G190EAN01.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
G190EAN01.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model G190EAN01.1
Panel Size 19.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)×1024, SXGA, 86PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 376.32(W)×301.056(H) mm
Bezel Opening 380.32(W)×305.06(H) mm
Outline Size 396(W)×324(H) ×17.5(D) mm
Surface Antiglare
Best View on Symmetry
Brightness 1300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Response Time 13/12 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors Grayscale
Lamp Type 9S6P WLED , 50K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 1.55Kgs (Typ.)
Application Industrial Medical Imaging Outdoor High Brightness
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C