2026-04-24
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G190EAN01.0 |
| Panel Size | 19.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA, 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 376.32(W)×301.056(H) mm |
| Bezel Opening | 380.32(W)×305.06(H) mm |
| Outline Size | 396(W)×324(H) ×17.5(D) mm |
| Surface | Antiglare |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 13/12 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 72% NTSC |
| Lamp Type | 9S6P WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.55Kgs (Typ.) |
| Application | Industrial / Medical Imaging |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |