2026-04-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | G185XW01 V2 |
| Diagonal Size | 18.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA 84PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 409.8(W)×230.4(H) mm |
| Bezel Opening | 413.4(W)×234.0(H) mm |
| Outline Size | 430.4(W)×254.7(H)×13.2(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Best View on | - |
| Response Time | 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 68%NTSC |
| Lamp Type | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.55Kgs (Max.) |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |