2026-05-26
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G185XW01 V0 |
| Panel Size | 18.5 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA, 84PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 409.8(W)×230.4(H) mm |
| Bezel Opening | 413.4(W)×234.0(H) mm |
| Outline Size | 430.4(W)×254.7(H)×11.1(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.6/1.4 (Typ.) (Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | 2 pcs CCFL , 50K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 1.65Kgs (Max.) |
| Used for | Industrial |
| Touchscreen | Without |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit) , 30 pins , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating: 0 ~ 60 °C ; Storage: -20 ~ 60 °C |