2026-05-13
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G170HAN01.0 |
| Panel Size | 17.0inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)*1920 159PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 305.28*305.28 mm (H*V) |
| Outline Size | 325.01*319.33*12.2 mm (H*V*D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 600 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 13/12 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | 9S6P WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Used for | Industrial |
| Panel Weight | 1.20Kgs (Max.) |
| Touchscreen | Without |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes) , eDP1.3 , terminal, 40 pins |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 70 °C Operating temperature: -20 ~ 60 °C |