2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G170ETN03.1 |
| Panel Size | 17.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024[SXGA] 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 337.92(W)×270.336(H) mm |
| Bezel Opening | 341.7(W)×274.1(H) mm |
| Outline Size | 358.5(W)×296.5(H)×10.8(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | 9S4P WLED , 30K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 1.27Kgs (Typ.) |
| Used for | Industrial |
| Touchscreen | Without |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |