2026-04-29
| Brand | AUO |
| Model P/N | G170EG01 V104 |
| Diagonal Size | 17.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 337.92(W)×270.336(H) mm |
| Bezel Opening | 341.6(W)×274.0(H) mm |
| Outline Size | 358.5(W)×296.5(H)×12.95(D) mm |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | 6 o'clock |
| Display Colors | 16.7M 72%NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Weight | 1.35Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Lamp Type | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Touch Screen | Without |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ;Storage Temp.: -30 ~ 85 °C |