2026-05-13
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G170EG01 V0 |
| Panel Size | 17.0inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024[SXGA] 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 337.92 × 270.336 mm (H×V) |
| Bezel Opening | 341.6 × 274.0 mm (H×V) |
| Outline Size | 358.5 × 296.5 × 15.8 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 380 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 72% NTSC |
| Lamp Type | CCFL [4 pcs] , 50K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 2.00Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | 30 pins LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |