2026-05-13
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G156XW01 V4 |
| Panel Size | 15.6 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768 WXGA 100PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.232(W)×193.536(H) mm |
| Bezel Opening | 347.54(W)×196.83(H) mm |
| Outline Size | 363.8×215.9 (H×V×D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) [Transmission |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 6/2 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.2M , 62% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Signal Interface | 30 pins eDP (1 Lane) , eDP1.2 , terminal |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 60 °C |