2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G156XW01 V101 |
| Panel Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA, 100PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.232(W)×193.536(H) mm |
| Bezel Opening | 347.54(W)×196.83(H) mm |
| Outline Size | 363.8(W)×215.9(H) ×17.35(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 6/2 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 70% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Designed For | Industrial |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.25/1.35Kgs (Typ./Max.) |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |