2026-05-23
| Brand | AUO |
| Model P/N | G156XW01 V100 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA 100PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.232(W)×193.536(H) mm |
| Bezel Opening | 347.54(W)×196.83(H) mm |
| Outline Size | 363.8(W)×215.9(H)×17.35(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Best View on | - |
| Response Time | 6/2 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 70%NTSC |
| Lamp Type | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.25/1.35Kgs (Typ./Max.) |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
| 1366*768 15.6 inch G156XW01 V100 LVDS WLED LCD Screen Display | |