2026-05-19
| Brand | AUO |
| Model P/N | G156XTT01.2 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA 100PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.232(W)×193.536(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 363.8 × 215.9× 12.5 (H×V×D) |
| Treatment | Hard coating (7H) |
| Luminance | - |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 6/2 (Typ.)(Tr/Td), 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | - |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 16.2M |
| Backlight | WLED, With LED Driver |
| Mass | - |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | PCAP |
| Signal Type | LVDS (1 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 60 °C |