2026-05-11
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G156XTT01.1 |
| Panel Size | 15.6 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768 WXGA 100PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.232 × 193.536 mm (H×V) |
| Outline Size | 363.8 × 215.9 × 12.5 mm (H×V×D) |
| Surface | Hard coating (7H) |
| Brightness | 350 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) [Transmission |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 6/2 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Display Colors | 16.2M , 62% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 1.35/1.49Kgs (Typ./Max.) |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 60 °C |