2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G156XTN02.0 |
| Panel Size | 15.6 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768 WXGA 100PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.232(h)×193.536(v) |
| Outline Size | 359.5 (h) × 223.8 (v) × 3.2 (t) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 262K , 45% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 380g (Max.) |
| Signal Interface | 30 pins eDP (1 Lane) , eDP1.2 , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |