2026-05-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G156XTN01.1 |
| Panel Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA, 100PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.232(W)×193.536(H) mm |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/70/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Best View on | 6 o'clock |
| Response Time | 10 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M |
| Lamp Type | WLED , 50K hours |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Application | Industrial |
| Environment | Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 85 °C |