2026-04-24
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G156HAN02.3 |
| Panel Size | 15.6 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080(FHD) 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.16 × 193.59 (H×V) mm |
| Bezel Opening | 347.06 × 196.49 (H×V) mm |
| Outline Size | 363.8 × 215.9 × 9.8 (H×V×D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 99% sRGB |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Working: -30 ~ 70 °C ; Storage: -30 ~ 70 °C |