company cases about G156HAB03.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
G156HAB03.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Brand AUO
Model P/N G156HAB03.1
Diagonal Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 344.16(W)×193.59(H) mm
Bezel Opening 345.55(W)×194.89(H) mm
Outline Dim. 361(W)×227(H)×7.9(D) mm
Treatment Hard coating (7H)
Luminance 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.2M 100%sRGB
Light Source WLED, 50K hours, With LED Driver
Weight 830g (Max.)
Designed For Industrial
Frame Rate 60Hz
Touch Panel On-Cell Touch, USB
Interface Type eDP (2 Lanes), eDP1.2, 40 pinsConnector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C