2026-05-14
| Brand | AUO |
| Model P/N | G156HAB03.1 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| Bezel Opening | 345.55(W)×194.89(H) mm |
| Outline Dim. | 361(W)×227(H)×7.9(D) mm |
| Treatment | Hard coating (7H) |
| Luminance | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.2M 100%sRGB |
| Light Source | WLED, 50K hours, With LED Driver |
| Weight | 830g (Max.) |
| Designed For | Industrial |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | On-Cell Touch, USB |
| Interface Type | eDP (2 Lanes), eDP1.2, 40 pinsConnector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C |