2026-05-11
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G156HAB02.4 |
| screen size | 15.6 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bar |
| Display size | 344.16 × 193.59 (H×V) mm |
| physical dimension | 361 × 227 × 8 (H×V×D) mm |
| surface treatment | Hard coating (5H) |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 800: 1 (Typ.) (transmission) |
| Best angle | Full view |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of color | 16.2M, 45% NTSC |
| Backlight type | WLED, 50K hours, with LED driver |
| Panel weight | 860g (Max.) |
| Apply to | industry |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | On-Cell Touch |
| signal system | eDP (2 Lanes), eDP1.2, connector, 40 pins |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum rating | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |