2026-05-20
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G150XVN01.2 |
| Panel Size | 15.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 304.128(W)×228.096(H) mm |
| Bezel Opening | 307.2(W)×231.1(H) mm |
| Outline Size | 326.5(W)×253.5(H) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 400 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 20/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 262K/16.2M , 72% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Application | Industrial Medical Imaging |
| Panel Weight | TBD |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Working: -30 ~ 70 °C ; Storage: -30 ~ 70 °C |