2026-05-16
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G150XTN01.0 |
| Panel Size | 15.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 304.128(W)×228.096(H) mm |
| Bezel Opening | 310.18(W)×234.40(H) mm |
| Outline Size | 326.5 × 253.5 × 13.1 (H×V×D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 5.7/2.3 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.2M , 60% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Used for | Industrial |
| Panel Weight | 1.00Kgs (Max.) |
| Signal Interface | 20 pins LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage temperature: -30 ~ 85 °C |