2026-05-23
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G150XTK01.1 |
| screen size | 15.0 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bar |
| Display size | 304.128(W)×228.096(H) mm |
| physical dimension | 326.5(width)×253.5(height) ×10(thickness) mm |
| Visual size | 307.4(W)×231.3(H) mm |
| surface treatment | Matte |
| Brightness | 350cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 80/80/70/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 5.7/2.3 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Number of color | 16.2M, 60% NTSC |
| Backlight type | WLED, 70K hours, with LED driver |
| Panel weight | TBD |
| Apply to | industry |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | On-Cell Touch |
| signal system | eDP (1 Lane), eDP1.2, 30 pins, connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum rating | Working: -30 ~ 85 °C; Storage: -30 ~ 85 °C |