company cases about G150XG01 V4 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
G150XG01 V4 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Manufacturer AUO
Model Name G150XG01 V4
Screen Size 15.0 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1024(2)×768(2) (XGA) 85PPI
Arrangement RGBW Rectangle
Active Area(mm) 304.128 × 228.096 (H×V)
Outline(mm) 326.5 × 253.5 × 15.5(H×V×D)
Bezel Area(mm) 310.18 × 234.40 (H×V)
Treatment Hard coating (7H)
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10)
Response 5.7/2.3 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 262K/16.2M 60% NTSC
Backlight WLED , 50K hours , With LED Driver
Mass 1.12Kgs (Max.)
Used for Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen PCAP
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , Connector 20 pins
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C