2026-05-11
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G150XG01 V3 |
| Screen Size | 15.0 inch |
| Screen Type | LCM , a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1024(2)×768(2) (XGA) 85PPI |
| Arrangement | RGBW Rectangle |
| Active Area(mm) | 304.128 × 228.096 (H×V) |
| Outline(mm) | 326.5 × 253.5 × 13.1 (H×V×D) |
| Bezel Area(mm) | 310.18 × 234.40 (H×V) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 5.7/2.3 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | 6 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 262K/16.2M 60% NTSC |
| Backlight | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Mass | 1.00Kgs (Max.) |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C |