2026-05-26
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G150XG01 V0 |
| Panel Size | 15.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 304.128(W)×228.096(H) mm |
| Bezel Opening | 307.4(W)×231.3(H) mm |
| Outline Size | 326.5(W)×253.5(H) ×12(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 65/65/65/55 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 8.8/3.2 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 262K , 65% NTSC |
| Lamp Type | CCFL [2 pcs] , 50K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Application | Industrial |
| Panel Weight | 1.10/1.15Kgs (Typ./Max.) |
| Signal Interface | 20 pins LVDS (1 ch, 6-bit) , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |