2026-05-14
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G140HAN01.0 |
| Panel Size | 14.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 157PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 309.14(H)×173.89(V) mm |
| Outline Size | 319(H)×190.76(V)×8.3(D) mm |
| Surface | Mirror (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 262K |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | 30 pins eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |