2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | G140HAB01.1 |
| Diagonal Size | 14.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 157PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 309.14(W)×173.89(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 16.2M |
| Light Source | WLED, 30K hours, With LED Driver |
| Weight | - |
| Designed For | Industrial |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | On-Cell Touch |
| Interface Type | eDP (2 Lanes), eDP1.2 |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |