2026-05-16
| Brand | AUO |
| Model P/N | G133XTN01.3 |
| Diagonal Size | 13.3" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA 118PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 293.42(W)×164.97(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 306.3 × 195.2× 3 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | - |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 262K 43%NTSC |
| Backlight | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Mass | 250g (Max.) |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | eDP (1 Lane), eDP1.2, 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |