2026-05-20
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G133XTN01.2 |
| Panel Size | 13.3 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768 WXGA 118PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 293.42(W)×164.97(H) mm |
| Outline Size | 306.3(W)×197.2(H)×3(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 70/70/50/60 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 5.7/2.3 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 46% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 20K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 255g (Max.) |
| Used for | Industrial |
| Touchscreen | Without |
| Signal Interface | 40 pins LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: -20 ~ 60 °C ; Storage temperature: -30 ~ 70 °C |