2026-04-24
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G121XTN01.0 |
| Panel Size | 12.1 inch |
| Panel Type | LCM ,a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1024(2)×768(2), XGA, 105PPI |
| Pixel Format | RGBW Rectangle |
| Display Area | 245.76(W)×184.32(H) mm |
| Bezel Opening | 250.8(W)×188.4(H) mm |
| Outline Size | 279(W)×209(H) ×9(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 25/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 262K/16.2M 72% NTSC |
| Lamp Type | 6S3P WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 495g (Max.) |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 85 °C |