2026-04-25
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G121STN02.0 |
| Panel Size | 12.1 inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 800(RGB)×600, SVGA, 82PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 246(W)×184.5(H) mm |
| Bezel Opening | 249(W)×187.5(H) mm |
| Outline Size | 260.5(W)×203(H)×9(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/65/75 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 25/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 262K/16.2M , 53% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 600g (Max.) |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6-bit) , 20 pins , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Working: -30 ~ 85 °C ; Storage: -30 ~ 85 °C |