2026-05-18
| Brand | AUO |
| Model | G104VN01 V0 |
| Diagonal Size | 10.4 inch |
| Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Pixel Format | 640(RGB)×480 [VGA] 76PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 211.2(H)×158.4(V) mm |
| Outline Dim. | 243(H)×176.6(V) ×11.9(D) mm |
| Bezel Area | 214.8(H)×162.4(V) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | 6 o'clock |
| Response Time | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Support Color | 262K 45% NTSC |
| Light Source | CCFL [2 pcs] , 50K hours , W/O Driver |
| Weight | 490g (Typ.) |
| Designed For | Industrial |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | CMOS (1 ch, 6-bit) , 31 pins Connector |
| Power Supply | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Environment | Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C |