2026-05-26
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G104SN02 V1 |
| Screen Size | 10.4 inch |
| Screen Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Pixel Number | 800(RGB)×600 [SVGA] 96PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 211.2(H)×158.4(V) mm |
| Outline(mm) | 243(H)×184(V) ×11(D) mm |
| Bezel Area(mm) | 214.8 × 162.7 (H×V) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 262K/16.2M 45% NTSC |
| Backlight | 2 pcs CCFL , 50K hours , No Driver |
| Mass | 495g (Max.) |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (1 ch, 6-bit) , 20 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C |