2026-05-15
| Brand | AUO |
| Model P/N | G101UAN04.0 |
| Diagonal Size | 10.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1200(RGB)×1920, WUXGA 225PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 135.36(W)×216.58(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 142 × 228.55× 5.36 (H×V×D) |
| Treatment | Glare (Haze 0%) |
| Luminance | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 30 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 70%NTSC |
| Backlight | WLED, 15K hours, No Driver |
| Mass | 167g (Max.) |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | MIPI (4 data lanes), 40 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |