2026-05-28
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101STN01.F |
| Panel Size | 10.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1024(RGB)×600, WSVGA, 117PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bar |
| Display Area | 222.72(W)×125.28(H) mm |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Color Depth | 262K/16.7M |
| Touch Screen | Without |
| Backlight | WLED |
| Used for | Industrial |
| Environment | Working temperature: -10 ~ 60 °C; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |