2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101STN01.A |
| Panel Size | 10.1 inch |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×600, WSVGA, 117PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 222.72(W)×125.28(H) mm |
| Bezel Opening | 226.43(W)×128.1(H) mm |
| Outline Size | 235(W)×143(H) ×5.5(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 7/9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 262K/16.7M 45% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 20K hours , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Weight | 184.5g (Typ.) |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 40 pins Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Op Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 70 °C |