2026-05-20
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101STN01.7 |
| Panel Size | 10.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1024(RGB)×600, WSVGA, 117PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bar |
| Display Area | 222.72(W)×125.28(H) mm |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 262K/16.7M, 45% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 30K hours , With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 140g (Max.) |
| Signal Interface | eDP (2 Lanes), 30 pins, connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -30 ~ 70 °C Working temperature: -10 ~ 60 °C |