company cases about G101STN01.5 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Contact Now
G101STN01.5 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model G101STN01.5
Panel Size 10.1 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1024(RGB)×600, WSVGA, 117PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 222.72(W)×125.28(H) mm
Bezel Opening 226.43(W)×128.1(H) mm
Outline Size 235(W)×143(H) ×5.5(D) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on -
Response Time 7/9 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M 45% NTSC
Lamp Type WLED , 15K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 340g (Max.)
Application Industrial
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 50 pins FPC
Input Voltage 3.3/10/18/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment Op Operating Temp.: -10 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 70 °C