2026-04-25
| Brand | AUO |
| Panel Model | G101STN01.4 |
| Diagonal Size | 10.1 inch |
| Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Pixel Number | 1024(RGB)×600 (WSVGA) 117PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 222.72 × 125.28 (H×V) |
| Outline(mm) | 235 × 143 × 5.2 (H×V×D) |
| Bezel Area(mm) | 226.43 × 128.1 (H×V) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 7/9 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 262K/16.7M 45% NTSC |
| Backlight | WLED , 50K hours , With LED Driver |
| Mass | 180g (Typ.) |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 40 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | SStStorage Temp.: -30 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C |